Choroby a škodcovia broskýň

Broskyne sú náchylné na rôzne choroby a škodcov, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu úrody a zdravie stromu. Medzi najčastejšie problémy patrí kučeravosť broskýň, hniloba plodov či napadnutie voškami. Tu sú najčastejšie choroby a škodcovia broskýň a tipy, ako ich kontrolovať a predchádzať im.
Najčastejšie choroby broskýň
- Kučeravosť listov broskyne (Taphrina deformans) – Toto plesňové ochorenie spôsobuje kučeravé, zhrubnuté listy a môže viesť k oslabeniu stromu. Prevencia zahŕňa postrek fungicídom na jeseň a na jar pred vypučaním.
- Hnedá hniloba (Monilinia fructicola) – Hnedá hniloba napáda kvety a plody, ktoré začnú hniť. Postihnuté plody by mali byť okamžite odstránené a použitie fungicídov môže pomôcť kontrolovať infekciu.
- Bakteriálna škvrnitosť (Xanthomonas arboricola pv. pruni) – Táto bakteriálna infekcia spôsobuje škvrny na listoch a plodoch. Zasiahnuté listy by mali byť odstránené a dezinfekcia nástrojov po reze je kľúčová na zamedzenie šírenia.
- Kmeňová rakovina (Leucostoma spp.) – Infekcia spôsobuje praskanie kôry a odumieranie vetiev. Prevenciou je odstránenie infikovaných vetiev a vyhýbanie sa rezu počas vlhkého počasia.
Škodcovia broskýň
- Voška broskyňová (Myzus persicae) – Tieto drobné vošky napádajú mladé výhonky a listy. Prírodné insekticídy alebo mydlové roztoky môžu pomôcť pri kontrole populácie.
- Roztočec broskyňový (Tetranychus urticae) – Tento škodca spôsobuje bledé škvrny na listoch. Použitie akaricídov alebo biologických kontrol, ako sú prirodzení predátori, pomôže udržať roztoče pod kontrolou.
- Obaľovač broskyňový (Grapholita molesta) – Tento motýľ kladie vajíčka na plody, čo spôsobuje ich poškodenie. Feromónové lapače a použitie insekticídov v období kladenia vajíčok pomáha obmedziť populáciu.
- Molica (Aleyrodoidea) – Molice napádajú listy, čo oslabuje strom. Insekticídne mydlá a lapače môžu znížiť početnosť molíc na broskyniach.
Tipy na prevenciu chorôb a škodcov broskýň
- Pravidelná údržba a rez: Pravidelný rez zlepšuje prúdenie vzduchu a znižuje riziko plesňových ochorení.
- Odstraňovanie spadaných plodov a listov: Odstránením spadaných listov a plodov zamedzíte vzniku hnilobných miest a šíreniu patogénov.
- Výživa a starostlivosť: Zdravé broskyne sú odolnejšie voči chorobám. Používajte vyvážené hnojivá a organické materiály na posilnenie stromu.
Odporúčané prípravky pre zdravé broskyne
- Fungicíd proti kučeravosti broskýň – aplikuje sa preventívne na jeseň a skoro na jar pred vypučaním, účinne chráni nové listy pred deformáciou.
- Postrek proti hnedej hnilobe – vhodný počas kvitnutia a pred zberom na ochranu plodov pred plesňovou infekciou.
- Baktericíd na škvrnitosť listov – vhodný na ošetrenie po reze alebo pri výskyte prvých príznakov bakteriálnej infekcie.
- Feromónové lapače proti obaľovaču broskyňovému – na monitoring a redukciu výskytu škodcu v období rozmnožovania.
- Insekticíd proti voškám, moliciam a roztočcom – univerzálny prípravok vhodný na ochranu mladých výhonkov a listov.
- Hnojivo pre kôstkoviny – podporuje zdravý rast, zvyšuje obranyschopnosť stromu a zlepšuje kvalitu plodov.
Časté otázky
- Kedy striekať broskyne proti kučeravosti?
Najdôležitejšie je postrek vykonať na jeseň po opadnutí listov a znova skoro na jar pred vypučaním – ešte predtým, ako sa objavia zelené púčiky. - Prečo broskyne opadávajú ešte pred dozretím?
Môže ísť o následok napadnutia škodcami, plesňou alebo o prirodzený prebytok plodov. Pomôže pravidelná výživa a včasné ošetrenie. - Dajú sa broskyne pestovať aj v menšej záhrade?
Áno, existujú aj kompaktnejšie odrody broskýň vhodné do menších záhrad. Dôležité je zabezpečiť slnečné stanovisko a priestor na rez koruny. - Je kučeravosť broskýň liečiteľná?
Nie, ak už listy prejavia príznaky kučeravosti, nedá sa to zvrátiť. Dôležitá je preventívna ochrana pred vypučaním – postrek fungicídom je kľúčový.
Pri vážnych infekciách alebo silnom napadnutí škodcami sa odporúča konzultovať s odborníkom alebo použiť vhodné prípravky na ochranu rastlín. Pravidelná starostlivosť a prevencia sú najlepšou ochranou proti chorobám a škodcom broskýň.