Choroby a škodcovia cibule
Cibuľa môže byť náchylná na rôzne choroby a škodcov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť úrodu a kvalitu cibuliek. Nižšie nájdete prehľad najčastejších problémov a tipy na ich prevenciu a riešenie.
Najčastejšie choroby cibule
- Peronospóra cibule (Peronospora destructor) – Peronospóra spôsobuje žlté škvrny na listoch a môže viesť k ich odumretiu. Prevencia spočíva v zabezpečení dobrej cirkulácie vzduchu medzi rastlinami, striedaní plodín a nepremokrení pôdy. Pri výskyte peronospóry použite fungicídy alebo prírodné preventívne prostriedky.
- Biela hniloba cibule (Sclerotium cepivorum) – Táto plesňová choroba spôsobuje biely povlak na koreňoch a následné uhynutie rastlín. Pôdu je potrebné dezinfikovať a dbať na striedanie plodín, pretože hniloba môže v pôde pretrvať niekoľko rokov.
- Hrdza cibule – Hrdza sa prejavuje červeno-oranžovými škvrnami na listoch. Na prevenciu sa odporúča pestovať cibuľu na slnečnom mieste a zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu. Pravidelné sledovanie a odstraňovanie infikovaných listov tiež pomôže.
Škodcovia cibule
- Cibuľová muška (Delia antiqua) – Larvy cibuľovej mušky sa živia cibuľkami, čo môže viesť k ich hnilobe a odumretiu. Preventívnym opatrením je zakrytie záhonov ochrannými sieťami a výsadba cibule v blízkosti mrkvy, ktorá odpudzuje cibuľovú mušku.
- Mínerka cibuľová (Napomyza gymnostoma) – Tento škodca napáda listy cibule, pričom larvy vytvárajú viditeľné chodbičky vnútri listov, čo môže oslabiť rastlinu. Prevencia zahŕňa používanie ochranných sietí, pravidelnú kontrolu rastlín a odstránenie napadnutých častí.
- Háďatko (Ditylenchus dipsaci) – Tento škodca poškodzuje korene cibule, čo vedie k deformácii cibuliek. Na prevenciu používajte certifikované sadivo a pravidelne striedajte plodiny. Môžete tiež zasadiť rastliny, ktoré odpudzujú háďatká, ako napríklad nechtík.
- Vošky – Vošky môžu napadnúť listy a stonky cibule, čo oslabuje rastliny. Použitie prírodných repelentov, ako je neemový olej alebo roztok vody a mydla, pomôže kontrolovať ich populáciu. Výsadba byliniek, ako sú tymián alebo mäta, môže tiež pomôcť odpudiť vošky.
Tipy na prevenciu chorôb a škodcov cibule
- Striedanie plodín: Aby sa predišlo hromadeniu chorôb a škodcov v pôde, pestujte cibuľu na inom mieste v záhrade každý rok.
- Správne zavlažovanie: Vyhýbajte sa premokreniu pôdy, pretože príliš veľa vlhkosti podporuje plesňové choroby. Zalievanie zabezpečujte priamo ku koreňom, aby ste minimalizovali riziko chorôb na listoch.
- Ochranné siete a kryty: Používanie ochranných sietí môže zabrániť vstupu cibuľovej mušky a iných škodcov do záhona.
- Prírodné insekticídy: V prípade výskytu škodcov používajte ekologické insekticídy alebo prírodné prostriedky, ako sú neemový olej či roztok vody a mydla, aby ste ochránili rastliny šetrne k životnému prostrediu.
Starostlivosť o cibuľu zahŕňa preventívne opatrenia a pravidelné sledovanie zdravia rastlín, čím dosiahnete kvalitnú a zdravú úrodu. Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete záhradné pomôcky, kontaktujte nás alebo navštívte náš e-shop.